ویدئو پروژکتور چیست و ویژگیهای آن


امتیاز دهید post

در جواب سوال ویدئوپروژکتور چیست؟ ، ویدئوپروژکتور دستگاهی است که برای نمایش تصاویر انفورماتیک روی یک پرده و یا دیوار سفید استفاده می‌شود. با رشد سریع تکنولوژی در انتشار اطلاعات و ارتباطات در این ۱۰سال اخیر شرکت ها، مدارس، دانشگاه ها و دیگر ارگان ها برای سادگی در آموزش از این سیستم استفاده می‌کنند.

فردی به نام «فرانسیس جنکینز» آنچه را که بعدها پروژکتور نام گرفت، یعنی دستگاهی که نوار مجموعه‌ای از عکس‌های به هم چسبیده را با سرعت یک بیست و چهارم ثانیه نشان می‌دهد، اختراع کرد. اما حامی مالی وی این دستگاه را دزدید و آن را به شرکت بزرگی که صاحب سالن‌های تئاتر و سینما بود فروخت.

این شرکت آن را «ادیسون ویتاسکوپ» نامید فقط به این خاطر که در آن زمان اسم ادیسون مشهور بود و می‌توانست به موفقیت این دستگاه کمک کند. در این مقاله بصورت خیلی ساده به چند عملکرد اصلی پروجکشن (ویدئو پروژکتور) می پردازیم .

برق ورودی آن ۲۲۰ ولت  است و مصرف لامپ و  مدار الکترونیکی آن  در حدود ۳۰۰ وات می باشد.  ورودی  تصویر آن  در مدل های ساده به صورت کابل وی جی ای  (VGA) و همچنین  ای وی  (AV)  می باشد و در مدل های پیشرفته تر و جدید پورت اچ دی ام ای (HDMI) را نیز پشتیبانی میکند .

در اینجا مشخصات ورودی تصویر یک ویدئو پروژکتور به عنوان نمونه به اطلاع رسیده است:

(Input 1:        DVI-D (digital/HDCP
Input 2:        D-Sub15 (RGB/SCART-RGB), D-Sub 15 monitor output
Input 3:        ۵ x BNC (RGBHV/Video/Y-Pb/Cb-Pr/Cr

(Input 4:        ۳ x RCA (Video/Y-Pb/Cb-Pr/Cr), Mini DIN 4-pin (S-Video

 


تعمیر تخصصی ویدئوپروژکتور

ویژگیهای ویدئوپروژکتور

شدت روشنایی :

هر چه شدت نور و روشنایی خروجی از لامپ بیشتر باشد ، برای دیدن تصویر نیاز به تاریکی کمتری است. در واقع برای دیدن تصویر خروجی یک پروژکتور با شدت نور کمتر از ۳۰۰۰ انسی لومن ، نیاز به یک فضای نسبتا تاریک با نور کم است.در حالی که می توانید در یک محیط نسبتا روشن از یک پروژکتور با شدت نور  ۶۵۰۰ انسی لومن برای دیدن تصویر استفاده نمایید. هر چه شدت نور بیشتر باشد، قیمت پروژکتور بالاتر است.

رزولوشن  یا قدرت تفکیک تصاویر :

معمولا قدرت تفکیک تصاویر به صورت یکی از عددهای زیر نمایش داده میشود

۱۰۲۴*۶۰۰

۱۰۲۴*۷۶۸

۱۲۸۰*۸۰۰

۱۹۲۰*۱۰۸۰

با توجه به نیاز مصرف کننده ، باید ویدئو پروژکتوری پیشنهاد داده شود تا متناسب با نیاز باشد. هر چه بخواهیم تصویر بزرگتر و با کیفیت تری داشته باشیم باید از رزولوشن بالاتری استفاده کنیم که در اعداد بالا ، ۱۹۲۰*۱۰۸۰ از بقیه موارد با کیفیت تر است.

کنتراست (شفافیت) پروژکتور :

۲۰۰:۱

۸۰۰:۱

۱۰۰۰:۱

۱۵۰۰:۱

۲۰۰۰:۱

۲۲۰۰:۱

۲۶۰۰:۱

۳۵۰۰:۱

این عدد هم  که مشخص است ، هر چه بزرگتر باشد ، شفافیت تصویر بیشتر و قیمت پروژکتور بالاتر است. با توجه به اینکه پروژکتور برای چه فضایی و چه کاری میخواهد مورد استفاده قرار بگیرد ، خریداری میشود.

نسبت طول و عرض تصویر (ضریب مقیاس) :

اکثر ویدئوپروژکتور ها هر دو سایز تصویر را نمایش میدهند یعنی ۴:۳ که سایز تصویر تلویزیون های قدیمی است و نزدیک به مربع است و ۱۶:۹ که حالت واید یا کشیده بوده که اکثر تلویزیون ها و مانیتورهای جدید به این شکل می باشند.

عمر لامپ پروژکتور :

اکثر پروژکتورها در حدود ۳۰۰۰ ساعت عمر میکنند. اگر در خرید پروژکتور این عدد بیشتر از ۳۰۰۰ بود ، یک امتیاز برای پروژکتور محسوب میشود .البته طریقه استفاده مداوم یا با وقفه و طرز نگهداری، دمای محیط و گرد و غبار هم در طول عمر پروژکتور موثر است .

وزن ویدئوپروژکتور :

پروژکتورهای جیبی و قابل حمل از حدود ۱۸۰ گرم در بازار موجود میباشد. اما وزن برای پروژکتو هایی که معمولا در یک فضای ثابت نصب است ، زیاد اهمیت ندارد وزن معمول آنها در حدود ۲ تا ۳ کیلو است . اما مدل های خاص که بالای ۱۰ کیلوگرم میباشد نیز در بازار موجود است.

سایز تصویر و فاصله نصب پرده نمایش :

در اکثر پروژکتورها از لنز معمولی استفاده شده است و سایز تصویر در یک فاصله ثابت ، مشخص است  مثلا در بروشور پروژکتور به این اعداد بر میخورید :

“۳۰۰~”۳۰

۱٫۴M ~12.4M

معنی آن این است که اگر پروژکتور با سقف یا زمین حدود یک و نیم متر فاصله داشته باشد می تواند یک تصویر ۳۰ اینچی نمایش دهد و اگر حداکثر ۱۲٫۴ متر فاصله داشته باشد میتواند تا ۳۰۰ اینچ تصویر تولید کند . البته بهتر است بیشتر از ۶ تا ۷ متر دورتر نشود چون کیفیت تصویر خیلی پایین می آید .

شما می‌توانید معیارهای خرید ویدئوپروژکتور را در این لینک بخوانید

نوشته ویدئو پروژکتور چیست و ویژگیهای آن اولین بار در دیجی تعمیر. پدیدار شد.


منبع: https://digitamir.com/%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A6%D9%88-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%86-2/