نحوه تعمیر مانیتورهای LCD – دیجی تعمیر

پس از اتمام لحیم کاری همه کابل‌ها، پانل‌ها و قطعات را دقیقاً مانند قبل وصل کنید. می‌توانید مانیتور را قبل از گذاشتن پنل پلاستیکی نهایی تست کنید، البته اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت‌های دیگر متصل هستند. اگر باز هم کار نکرد، بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

تعویض نور پس زمینه ( بک‌لایت )

سعی نکنید ترک های تار عنکبوت مانند یا لکه های سیاه را برطرف کنید. اینها نشانه آسیب فیزیکی است و تنها راه حل جایگزین کردن صفحه نمایش است.
در این مرحله تلاش برای تعمیر آن می تواند منجر به آسیب بیشتر شود. با این حال، اگر صفحه نمایش در حالت فعلی قابل استفاده نباشد، قبل از اینکه به دنبال جایگزینی بگردید، تعمیر آن ضرری ندارد: 

خازن های جدید را لحیم کنید. از سیم لحیم کاری برای اتصال خازن های جدید به برد مدار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سمت منفی (راه راه) هر خازن را به همان پایه ای که به سمت منفی خازن قدیمی وصل شده بود وصل کنید. بررسی کنید که همه اتصالات جدید کاملاً متصل باشند. از سیم لحیم کاری مناسب استفاده کنید.اگر محل قرارگیری خازن ها را گم کرده اید، به دنبال نمونه ای از برد منبع تغذیه مدل خود باشید.

یک پارچه نرم یا جسم دیگر را روی صفحه نمایش بکشید. در صورت احساس شکستگی شیشه، اقدام به تعمیر نکنید.خراش را با یک پاک کن تمیز تا جایی که می توانید به آرامی بمالید. هر زمان که بقایایی از پاک کن جمع شد پاک کن را پاک کنید.یک کیت تعمیر خش ال‌سی‌دی بخرید.

برد مدار را جدا کنید. تمام پیچ ها و کابل های نواری که برد مدار را در جای خود نگه می دارند را جدا کنید. اگر کابلی را زمانی که در یک سوکت افقی قرار دارد به صورت عمودی بکشید، به راحتی می توانید آن را بشکنید. برخی از کابل‌های نواری دارای یک زبانه کوچک نگهدارنده هستند که باید اول آنها را باز کنید.

معمولا عیب یابی بالا رایج ترین مشکلات را پوشش می دهد. ابتدا راه حل پیشنهادی را امتحان کنید که با مشکل شما مطابقت دارد. اگر مشکل شما در بالا توضیح داده نشده است، یا اگر مانیتور پس از تلاش برای تعمیر همچنان کار نمی کند، این مشکلات را نیز در نظر بگیرید:

چراغ های قدیمی را بردارید و چراغ های جدید را جایگزین کنید. اگر نور پس زمینه یک چراغ فلورسنت کاتدی سرد (CCFL) است، احتیاط کنید. اینها حاوی جیوه هستند و ممکن است طبق قوانین محلی به دفع خاصی نیاز داشته باشند.

برق را قطع کنید. مانیتور را از برق بکشید. اگر مانیتور به لپ تاپ یا دستگاه دیگری با باتری متصل است، باتری را خارج کنید. این مراحل احتمال برق گرفتگی را کاهش می دهد.

قبل از اتمام کار اتصالات را به طور کامل بررسی کنید و در نهایت بعد از تست میتوانید قاب پلاستیکی پشت را مجددا ببندید.


منبع: https://digitamir.com/repair-lcd-monitor-article/

یک نوک مداد (یا دیگر شی‌های باریک) را در یک پارچه مرطوب و غیر ساینده بپیچید. خیلی آرام روی پیکسل سوخته مالش دهید. مالش بیش از حد می تواند باعث آسیب بیشتر شود.
نرم افزار تعمیر پیکسل سوخته را به صورت آنلاین جستجو کنید. این نرم افزار تغییرات رنگ سریع را انجام می دهد تا پیکسل را دوباره به کار بیاندازد.سخت افزار طراحی شده برای اتصال به مانیتور و تعمیر پیکسل های مرده بخرید.اگر هیچ یک از موارد بالا کار نکرد، ممکن است لازم باشد صفحه نمایش خود را تعویض کنید.

این چراغ های شیشه ای باید درست پشت نمایشگر شیشه ای باشند. برای پیدا کردن آنها، ممکن است نیاز باشد که پیچ‌های پنل‌ را باز کنید یا به آرامی درپوش‌های انعطاف‌پذیر را عقب بکشید.

اگر مانیتور همچنان روشن نمی شود، ممکن است مشکل از مدار باشد که نور پس زمینه را تغذیه می کند. این برد “اینورتر” نامیده می شود و معمولاً در نزدیکی نور پس زمینه قرار دارد. جایگزینی سفارش دهید و این قطعه را با دقت تعویض کنید.

اگر قبلاً هرگز یک برد مدار را تعویض نکرده اید یا تجهیزات الکترونیکی را جابجا نکرده اید، به یک متخصص مراجعه کنید.
این یک تعمیر خوب برای مبتدیان نیست.لباس های بدون استاتیک بپوشید و در محیطی بدون استاتیک کار کنید. منطقه را از پشم، فلز، کاغذ، پرز، گرد و غبار، کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.از کار در شرایط خشک یا مرطوب خودداری کنید. سطح رطوبت بین 35 تا 50 درصد ایده آل است.روی سطحی با اصطکاک کم بایستید. قبل از کار روی فرش، آن را با اسپری ضد الکتریسیته ساکن آغشته کنید.اگر هنوز قادر به دستکاری اجزای خراب هستید، دستکش های لاستیکی محکم بپوشید.

پیچ ها را از قاب پلاستیکی پشت در هر گوشه باز کنید. با یک چاقوی پلاستیکی کیس را با دقت جدا کنید. تمام اجزای متصل به صفحه نمایش را جدا کنید، و توجه داشته باشید که هر کدام کجا می روند.

منبع برق را قطع کنید. مانیتور را از برق بکشید و اتصالات دیگر را جا کنید.

بزرگترین خازن ها را بیابید و تخلیه کنید. برد را با دقت از لبه ها بلند کنید، بدون اینکه به پین ​​های فلزی یا اجزای متصل شده دست بزنید. در سمت دیگر برد، خازن های استوانه ای قرار دارند. هر کدام با دو پین به برد وصل می شوند. برای کاهش خطر آسیب، برق ذخیره شده را به شرح زیر تخلیه کنید: یک مقاومت در محدوده 1.8-2.2kΩ و 5-10 وات خریداری کنید. این کار بسیار ایمن تر از استفاده از پیچ گوشتی است که ممکن است جرقه ایجاد کند یا برد را از بین ببرد.

اگر بیشتر صفحه نمایش کار می کند اما چند پیکسل در یک رنگ “چسبیده” هستند، تعمیر معمولاً آسان است. مانیتور را روشن نگه دارید و موارد زیر را امتحان کنید:  

از سیم لحیم کاری و پمپ لحیم کاری برای جدا کردن پین های متصل کننده خازن های معیوب استفاده کنید. خازن های خراب را کنار بگذارید.

در هر گوشه یا هر جایی که پیچ‌های می‌بینید که قاب‌های پشت و جلو را به هم چسباندند، باز کنید. با استفاده از یک ابزار نازک و انعطاف پذیر قاب ها را از هم جدا کنید. جدا کردن قطعات با یک جسم فلزی خطر از بین بردن آنها و یا بریدگی یا اتصال برق دارد. یک جسم فلزی برای این مرحله اولیه نسبتاً ایمن است، اما از آن برای مراحل بعدی استفاده نکنید.

مانیتورهای LCD دارای اجزای پیچیده زیادی هستند، بنابراین اگر برای آنها مشکلی پیش بیاید غیرعادی نیست. اکثر مشکلات غیر از آسیب فیزیکی جدی را می توان در خانه تعمیر کرد. برای ایمنی خود دستورالعمل ها را به دقت بخوانید، زیرا برخی از تعمیرات ممکن است شما را در معرض خطر برق گرفتگی جدی قرار دهد.

تعویض خازنهای خراب مانیتور ال سی دی

برخی از قطعات می توانند یک شوک الکتریکی خطرناک ایجاد کنند. در حین کار به هیچ برد مداری دست نزنید، مگر اینکه دستکش لاستیکی بپوشید.

امتحان راه حل های دیگر:

تعمیر پیکسل سوخته مانیتور

خرید جایگزین: به دنبال خازن با ویژگی های زیر باشید:    

سایر نشانه های خازن منفجر شده عبارتند از صدای زمزمه بلند، خطوط روی صفحه و تصاویر متعدد.منبع تغذیه یکی از گران ترین قطعات مانیتور است. اگر مشکل جدی تر از خازن باشد، قیمت تعمیر می تواند قابل توجه باشد. اگر مانیتور شما قدیمی شده است، جایگزینی آن ممکن است ایده بهتری باشد.

 • چراغ قوه را روی مانیتور بتابانید. اگر مانیتور شما فقط یک صفحه سیاه را نشان می‌دهد، اما چراغ نشانگر روشن شدن روشن می‌شود، این را امتحان کنید.
 • اگر مانیتور تصویر دارد اما یک تصویر درهم و برهم مانند مربع های چند رنگ درهم نمایش می دهد، برد AV (صوتی بصری) ممکن است آسیب دیده باشد. این معمولا یک برد مدار مستطیلی است که در نزدیکی کابل های صوتی و تصویری قرار دارد.
  قطعاتی که آشکارا آسیب دیده اند را با استفاده از سیم لحیم کاری تعویض کنید، یا یک برد جایگزین سفارش دهید و آن را با دقت روی همان پیچ ها و کابل های نواری نصب کنید.دکمه‌های کنترل اصلی ممکن است معیوب باشند. آنها را با یک پد تمیزکننده تمیز کنید یا یک اتصال شل شده باشد. در صورت لزوم، برد مداری که به آن وصل شده اند را پیدا کنید و اتصالات خراب را دوباره لحیم کنید.کابل های ورودی را بررسی کنید یا کابل های دیگر از همان نوع را امتحان کنید. در صورت لزوم، برد مداری که به آن وصل شده اند را بررسی کرده و اتصالات آسیب دیده را دوباره لحیم کنید.

  تعویض خازن های خراب:

  اندازه: یکسان با خازن قدیمی   
  ولتاژ (V، WV یا WVDC):  برابر با خازن قدیمی یا کمی بالاتر   
  ظرفیت (F یا µF):  برابر با خازن قدیمی است

  اگر زمانی که نور را به سمت صفحه نمایش گرفتید می توانید تصویر را ببینید، نور پس زمینه مانیتور سوخته است. برای تعویض آن این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

  خازن های خراب را شناسایی و از آنها عکس بگیرید. به جای خازن صاف، به دنبال خازن با قسمت بالایی گنبدی یا برآمده باشید. هر خازن را از نظر نشت مایع یا تجمع پوسته‌ای از مایع خشک بررسی کنید. قبل از برداشتن، از موقعیت هر خازن و علائم کناری آن عکس بگیرید. بسیار مهم است که بدانید کدام پایه به سمت منفی خازن و کدام پایه به مثبت وصل می شود. اگر بیش از یک نوع خازن را حذف می کنید، از جای آنها مطمئن شوید. اگر هیچ یک از خازن ها آسیب دیده به نظر نمی رسند، هر کدام را با یک مولتی متر تنظیم شده روی مقاومت تست کنید.برخی از خازن ها مانند دیسک های کوچک هستند. اینها به ندرت خراب می شوند، اما بررسی کنید که هیچ کدام به بیرون برآمده نیستند.

  نشانه های خازنهای منفجر شده

  نحوه تعمیر مانیتورهای LCD

  1. گارانتی خود را بررسی کنید. اکثر کامپیوترهای جدید حداقل یک سال گارانتی دارند. اگر گارانتی شما هنوز فعال است، با سازنده تماس بگیرید تا آن را به صورت رایگان یا با قیمت مناسب تعمیر کند. تلاش خود و دستکاری غیر اصولی برای تعمیر، گارانتی را باطل می کند.   
  2. چراغ های نشانگر کلید پاور را بررسی کنید. اگر مانیتور شما تصویری را نمایش نمی دهد، آن را روشن کنید و چراغ های لبه مانیتور را نگاه کنید. اگر یک یا چند چراغ روشن شد، به مرحله بعد ادامه دهید. اگر چراغ ها روشن نشوند، منبع تغذیه خراب است (یا یکی از اتصالات منتهی به منبع تغذیه). این معمولاً در اثر انفجار خازن ایجاد می شود. ممکن است خودتان آن را تعمیر کنید، اما توجه داشته باشید که منبع تغذیه شامل قطعات خطرناک و ولتاژ بالا است. مگر اینکه تجربه قابل توجهی در تعمیر لوازم الکترونیکی داشته باشید، اگر تجربه کافی ندارید ممکن است با خطر برق گرفتگی روبرو شوید و یا آسیب جدی به قطعات مانیتور وارد کنید. بهتر است مانیتور خود را به تعمیرگاه حرفه ای ببرید.

   برد منبع تغذیه را پیدا کنید. این برد معمولاً نزدیک پریز برق قرار می گیرد. ممکن است لازم باشد برای پیدا کردن آن، پنل های اضافی را باز کنید. این برد مداری است که دارای چندین خازن استوانه ای از جمله یک خازن بزرگ است.  اگر مطمئن نیستید که کدام برد منبع تغذیه است، تصویری از مدل مانیتور خود را به صورت آنلاین جستجو کنید.به هیچ یک از پین های فلزی روی این برد دست نزنید. آنها ممکن است یک شوک الکتریکی ایجاد کنند.

   این کار بسیار خطرناک است. خازن ها ممکن است حتی پس از قطع برق شارژ زیادی داشته باشند. اگر به درستی با آنها برخورد نکنید، ممکن است یک شوک الکتریکی خطرناک یا حتی کشنده دریافت کنید. مراحل زیر را برای محافظت از خود و اجزای مانیتور خود انجام دهید: 

   جایگزین های دقیق را از فروشگاه لوازم الکترونیکی خریداری کنید. اگر مطمئن نیستید که چه نوع نوری هستند، یک عکس بگیرید و آن را به کارمند فروشگاه نشان دهید. اندازه چراغ ها را نیز اندازه بگیرید یا به اندازه و مدل مانیتور خود توجه کنید.

   دستکش لاستیکی بپوشید.پین های متصل به بزرگترین خازن را پیدا کنید. به وسیله دو پایه مقاومت پین ​​ها را برای چند ثانیه لمس کنید.برای اطمینان بیشتر ولتاژ بین پین ها را با یک مولتی متر تست کنید. اگر ولتاژ قابل توجهی باقی ماند، دوباره از مقاومت استفاده کنید.این کار را با هر یک از بزرگترین خازن ها تکرار کنید. قطعات کوچکتر معمولاً نمی توانند آسیب جدی ایجاد کنند.

   روی یک سطح بزرگ و مسطح و پاکسازی شده از سایر اشیاء کار کنید. از ظروف کوچک برای نگه داشتن پیچ ها و سایر اجزای قابل جابجایی استفاده کنید. هر ظرف را با نام قطعه برچسب بزنید. قبل از جدا کردن اتصالات، از مانیتور عکس بگیرید. این کار هنگام بستن مانیتور به شما کمک می کند.