طراحی داخلی مطب زنان و زایمان، جذابیت و آرامش با این چند نکته مهم!

درخصوص دکوراسیون مطب پزشکان و اتاق های انتظار نیز باید مواردی را رعایت کرد؛ چراکه این مکان، مکان دلهره آور و استرس زایی است. با توجه به اینکه کلینیکها بخشهای مختلفی را شامل میشوند نمیتوان قیمتی کلی و مشخص بیانه کرد؛ زیرا طراحی و پیاده سازی طراحی دکوراسیون، در هر بخش از کلینیک نیازمند متریال و رعایت نکات مخصوص خودش است. طراحی داخلی بیمارستان ها و کلینیک های درمانی به این علت که با سلامتی افراد در ارتباط می باشد بسیار حساس و مهم است و باید برای طراحی این مراکز تمام استانداردها و ضوابط رعایت شده و نکات عملکردی طبق اولویت بندی و سیر کولاسیون انجام گیرد. در طراحی کلینیک های درمانی، عملکرد فضایی و ارتباط و دسترسی ها از مهم ترین عواملی هستند که یک طراح باید بتواند با طراحی هوشمندانه خود، پلان عملکرد و دسترسی ها را ساماندهی کند بیمارستان ها به طور کلی دارای سه قسمت عمومی، کلینیک و قسمت کارکنان هستند. سلامت گیاهان و ظاهر آن ها می تواند نشانه ای از حس فداکاری یا انسانیت پزشک و گروه شاغل در فضای مطب یا بیمارستان ها باشد.

اما تفاوت هایی اساسی میتواند شخصیت فضایی هر کدام از این تخصص ها را تعریف کند . این رنگ مانند رنگ قرمز نمادی از انرژی می باشد اما استفاده بیش از حد آن می تواند باعث تنش شود. خرید و موارد استفاده از کاغذ دیواری به این مطب ها میتواند باعث سنگینی فضا و. از جمله مزیت های این سبک دکوراسیون برای فضای درمانی این است که خلوتی آن باعث آرامش بیشتر بیماران شده و حواس آن ها را پرت نکرده و با از بین تمرکز آن ها باعث استرس و عصبانیتشان نمی شود . نخستین موضوعی که در طراحی دکوراسیون مطب بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید، دیزاین یک محیط گرم و صمیمی است که جو دوستانه و دل نشین آن، اولا آرامش و اعتماد مراجعان را برانگیزد و موجی از احساسات مثبت را در وجودشان بیدار کند، ثانیا به صورت ناخودآگاه به آنان القا کند که مورد احترام و تکریم کادر درمانی مطب بوده و این تصور را در آنان پدید می آورد که در این مطب پزشکی، خدمات بهتری دریافت می نمایند. مطب های پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و انتخاب یکی از بهترین شرکت دکوراسیون داخلی تهران می تواند سبب شود تا بیمارانی که مراجعه می کنند از محیط داخلی کلینیک حس آرامش و اطمینان را دریافت نمایند.

در همین راستا لازم است، برای طراحی داخلی مطب دندانپزشکی تمامی استانداردهای لازم از نظر تاسیسات مکانیکال و الکتریکال درنظر گرفته شود. مسیر حرکتی باید به گونه ای باشد که محرمیت لازم را برای پزشکان و همینطور بیماران حفظ کند و در عین حال بهترین دید و ساده ترین دسترسی را هم برای پزشک، نسبت به قسمت های مختلف مطب فراهم کند. اگر قصد دارید از رنگ زرد برای فضای درمانی خود استفاده کنید سعی کنید تعادل را حفظ کنید. یک روش مشابه برای اعتمادسازی و ایجاد ارتباطات شخصی، به نمایش گذاشتن یک تابلو اعلانات با عکس ها، کارت های تعطیلات، یادداشتی از سپاسگزری های بیماران یا انواع دیگری از نوع ارتباطات است که پزشک با بیماران داشته است. استفاده از فضایی که بتواند در آن احساس راحتی کند بسیار تاثیرگذار است. در طراحی دکوراسیون فضاهای درمانی و خصوصا مطب یک یا چند پزشک، فضای انتظار بایستی به نحوی چیدمان شود که مراجعان و بیماران احساس راحتی و آرامش داشته باشند. توسط بوم آرچی و ترکیب رنگ های استفاده شده در این کلینیک ها را مشاهده نمایید. البته در قسمت هایی هم می توانیم از رنگ های تیز تری استفاده کنیم. برای دکوراسیون مدرن مناسب است و در سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک هارمونی چندانی با سایر قسمت های دکوراسیون ندارد.

از مقوله های پزشکی، دندان پزشکی و درمانی در استان گلستان میپردازد و. در دکوراسیون مطب و کلینیک های درمانی زنان از آنجایی که مراجعه کنندگان زنانی هستند که یا مشکلات و بیماری های زنان دارند و یا در انتظار متولد شدن فرزندشان میباشند باید با طراحی داخلی مناسب تا حد امکان استرس را کاهش دهند و تجهیزات لازم برای زنان باردار مثل فضای نشستن کافی و آسانسور در نظر گرفته شود استفاده از گل و گیاه و همچنین آب نماها نیز می تواند گزینه خوبی برای کاهش استرس در فضا باشد البته می توانید این تاثیرات را به وسیله فرم های مناسب و نورپردازی و رنگ ها موثرتر کرد. در این اتاقها تجهیزات خاصی برای پاکسازی پوست مورد استفاده قرار میگیرد که لازم است فضای کافی را برای آنها در نظر بگیریم. قرار دادن مجلات سرگرمی یا کتب مربوط به مد و فشن بر روی یک باکس مجلات در مطب پزشکان پوست و مو احتمالا ایده ایست که با استقبال مراجعان مختلف مواجه می شود و یک مانیتور برای پخش فیلم های آموزشی در خصوص مراقبت های بارداری و زایمان یا اتاقی که به جای صندلی با فرش پوشیده شده است و امکان دراز کشیدن بانوان را فراهم می کند، ممکنست مورد استقبال اغلب مراجعه کنندگان به مطب پزشک زنان واقع شود.

یکی دیگر از ایده هایی که می توانید برای طراحی داخلی مطب دندانپزشکی از آن استفاده کنید، این است که از شیشه های محکم استفاده کنید و در رو به روی شیشه یک باغچه زیبا از انواع و اقسام گیاهان متفاوت داشته باشید تا بتوانید فضای سبزی را برای مطب خود ارائه دهید. در این بخش نمونه ای دیگر از طراحی داخلی و بازسازی مطب زنان و زایمان را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. دومین نکته در طراحی داخلی مطب چشم پزشکی نور پردازی است که اگر به درستی انجام نشود موجب آزار و ایجاد استرس در فرد بیمار میشود. اولین کاری که در طراحی داخلی مطب باید اجرا شود بازنمایی فضا های مختلف بر حسب نیاز و نوع نگاه کارفرماست پس از این مرحله مواردی که با کارفرما طی یک جلسه عنوان شده در قالب تصاویر سه بعدی از آنچه در پایان پروسه طراحی رخ خواهد داد به ایشان نمایش داده میشود و در صورتی که نیاز به تغییراتی باشد این تغییرات اعمال شده و سپس جدول پلان بندی و زمانی کار فراهم می گردد که مربوط به بخش اجرای دکوراسیون داخلی خواهد بود. اولین قدم برای شروع طراحی مطب بررسی مراجعه کنندگان و بیماران است ، اگر برای یک متخصص اطفال مطبی طراحی می کنیم کار ، بسیار متفاوت از متخصص قلب یا زنان است!

به عنوان مثال زمانی که بخواهید سالن پذیرش را تغییر دهید، نیاز به طراحی داخلی و نقشه تری دی آن قسمت از مطب یا کلینیک است که با دریافت وجه این عمل برای شما ارائه می شود. ولی اگر حجم تغییرات بالا باشد مثل تغییرات اتاق ها، تغییرات تاسیساتی و تهویه، تغییر معماری داخلی، تغییر متریال های محیطی و… برآورد هزینه ها بر اساس متریال، دکور و تغییرات اعمال شده در فضا. یکی از نظریات شاخص در خصوص دیزاین مراکز درمانی عنوان می کند که بهتر است در اتاق های داخلی و فضای معاینه، رنگی از تونالیته رنگ های بکار رفته در فضای انتظار استفاده شود تا بیمار به صورت ناخودآگاه با آن احساس آشنایی کند. رنگ آبی تیره، احساس غم و اندوه را برمی انگیزد؛ از این رو در دکوراسیون داخلی در انتخاب رنگ ها دقت و احتیاط کنید. انتخاب رنگ اتاق انتظار و رنگ اتاق پزشک یکی دیگر از نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. داشتن بالکن – دسترسی به حمل و نقل عمومی – طبقه ی واحد و داشتن آسانسور – سن بنا و 32 مورد دیگر از جمله مهم ترین عوامل برای آپارتمان مناسب مطب میباشد. در طراحی داخلی مطب زنان و زایمان همهی این عوامل باید مورد توجه قرار بگیرند.

بهتر است از جنس چوب یا هر نوع متریالی که قابل تمیز کردن باشد طراحی داخلی مطب پزشک ساخته شده باشد. 2. قابل شستشو و تمیز کردن باشد. به عنوان یک مثال ساده، در مطب پزشکان پوست و زیبایی، زنان و زایمان و اطفال غالبا بیماران برای اطلاع از سوابق پزشک یا در اختیار گذاشتن تجربیات درمانی عادت به صحبت و گفت و گو با یکدیگر داشته و این موضوع نه تنها زمان انتظار را برای آنان قابل تحمل می کند، بلکه غالبا موجی از صمیمیت و مهربانی در میان آنان جاری می کند. بنابراین در این مقاله از وبلاگ گروه طراحی و معماری کامیار معروف زاده به بررسی طراحی کلینیک پوست و مو و زیبایی میپردازیم. اولین موردی که باید پیش از هر چیزی به آن توجه کنید، در خصوص نحوه استفاده کردن از رنگ ها است.

استفاده از فرمها و رنگها باید به گونهای جذاب باشد که به افرادی که به این مکان میآیند نه تنها احساس آرامش بدهد بلکه به گونه ای احساس خوشایندی به آنها دست دهد و از این که در سالن انتظار نشستند حس خوبی داشته باشند. طراحی بایستی به گونه ای خلاقانه انجام شود که مخاطب احساس یک فضای تکراری در محیط مطب که یاد آور فضای بیمارستان است را نداشته باشد مراجعه کننده پس از مراجعه به مطب باید با فضایی متفاوت روبرو شود تا پس از دیدن اتمسفر داخلی مطب، احساس حضور در بیمارستان را از ذهن خود خارج کند و نظرش به طراحی معمارانه مطب و تزییناتی که برای طراحی داخلی مطب در نظر گرفته شده جلب شود و با این فضای هنری ارتباط برقرار کند و احساس راحتی کند، در این حالت ضمن همکاری کامل جهت درمان از حس بد بیماری در نظر فرد نیز کاسته خواهد شد ضمن اینکه کمک میکند زمان انتظار کمتر به نظر برسد چرا که شخص در هنگام حضور در فضایی که چیزی برای ارائه ندارد مدام به ساعت خود مینگرد تا زمان بگذرد حال آنکه هر چه در طراحی داخلی دکوراسیون مطب پزشکی خود بکوشید توجه فرد مراجعه کننده را به آن جلب نموده اید و زمان انتظار برای شخص کمتر احساس می گردد.

از لحاظ روانی در اولین مراجعه یک بیمار به مطب فاکتورهای مختلفی از فضای اطراف بر روی حس اعتماد شخص اثر می گذارد. نکته مهم بعدی در طراحی دکوراسیون و مبلمان اداری این فضا، نداشتن دید از خارج اتاق می باشد. برای دکوراسیون مدرن، تابلوهای برجسته سه بعدی می توانند انتخاب مناسب و به روزی باشند. به این موضوع مهم دقت داشته باشید که مطب پزشک موزه هنر یا آتلیه نقاشی نیست که تابلوهای هنری، مجسمه های گران مبلغ پیشنهادی و اکسنت وال های شاخص را برای تزیین این فضا در نظر بگیرید. در داخل مطب می توان از آکواریوم، تابلوهای نقاشی، گل و گیاه، مجلات و روزنامه ها و تلویزیون نیز استفاده کرد تا محیط باعث خستگی بیمار در حال انتظار نشود. با استفاده از متریال و ماده مناسبی که در دندانپزشکی استفاده می شود، فضای طراحیشده میتواند بهتر نمایان شود. گیاهان طراحی شده در بخش انتظار حس مثبتی را برای افرادی که در انتظار نشستهاند ایجاد میکند و از میزان استرس بیماران میکاهد. از آنجا که بعضی از رنگ ها برای افرادی که دچار مشکلات چشمی هستند آزاردهنده بوده بهترین انتخاب رنگ برای دیوارها و وسایل مطب چشم پزشکی استفاده از رنگ های ملایم است تا باعث خستگی چشم نشود.

در طراحی داخلی کلینیک پوست و مو نوین، سعی بر این بوده است که تمام الزامات یک کلینیک زیبایی لحاظ شود. امروزه طراحی داخلی مطب در بین جامعه پزشکی موضوع مهمی است. در این روش لیزر، از دستگاه کوچکی استفاده می کنیم. طراحی درست وقتی اهمیت خود را کاملا نمایان میکند که تعریف صحیحی از طراحی مطب دندانپزشکی داشته باشیم و نسبت به تفاوت ضوابط طراحی آن با کلینیک دندانپزشکی آگاه باشیم. و در حالت سوم شما یک مطب نوساز تهیه نموده اید که نیاز به طراحی داخلی دارد در تمامی این حالات طراحی داخلی مرتفع کننده نیاز شما خواهد بود به شرطی که تعریف درستی از طراحی داخلی داشته باشید و تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را بدانید زیرا متاسفانه هنوز مرز بندی صحیح و اصولی در این باره شکل نگرفته و به همین علت بعضا پروژه های طراحی داخلی به تیم های طراحی دکوراسیون سپرده می شود که به دلیل عدم داشتن تخصص در این زمینه معمولا نتایج حاصله مورد نظر کارفرما نخواهد بود ما در ادامه این مطلب که با کوشش تیم طراحی داخلی ساختمان شرکت معماری فراکارنو تهیه شده است به تفاوت های ماهوی این دو اشاره خواهیم نمود امیدواریم این مطلب برای شما مفید فایده بوده و تا انتهای این بحث با ما همراه باشید.