درباره خطرات پله برقی چه می دانید؟ آسانسور غدیر تولید کننده درب سماتیک، سلکوم و لولایی

درباره خطرات پله برقی چه می دانید؟ آسانسور غدیر تولید کننده درب سماتیک، سلکوم و لولایی

این پله برقی‌ها هنگامی که ویلچر روی پله برقی سوار شد، به طور خودکار به حالت ویژه تغییر می‌کند. پله برقی متقاطع یا ضربدری، پله‌ برقی‌هایی هستند که در یک جهت حرکت می‌کنند و جمع و جورتر هستند و فضای مورد نیاز را به حداقل می‌رسانند. توجه به نوع کاربری پله برقی و اینکه پله برقی در چه مکانی و جهت چه کاری به کار برده می شود، در نحوه طراحی کمک کننده است.

چند عامل موثر در طراحی پله برقی

هر کدام از انواع پله برقی ها مثل هر وسیله دیگری معایب و مزایای خاص خودشان را دارند. یکی از مزایای پله برقی های موازی این است که مسافران می توانند به سادگی محل آن ها را در هر طبقه با دنبال کردن الگوی حرکت، پیدا کنند. امروزه از پله برقی ها به عنوان یک وسیله حمل و نقل و به منظور جا به جایی بین دو طبقه یا دو سطح با اختلاف ارتفاع زیاد استفاده می شود. اگر دوست دارید با انواع پله برقی آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. دستگیره پله برقیدر دو طرف پله برقی یک دستگیره تعبیه شده که جنس آن از لاستیک به همراه یک سری الیاف مخصوص است. این دستگیره متحرک است و نیروی محرکه آن از طریق نیرویی تامین می شود که پله ها را جا به جا می کند.

در صورتی که طراحی ساختمان اجازه دهد و فضای پا گرد کافی وجود داشته باشد از این چیدمان استفاده می شود . در ادامه به بیان چند نکته و اصطلاح مهم در پله برقی خواهیم پرداخت . پله برقی به طور مدام در حال حرکت است حتی اگر هیچ شخصی از آن ها استفاده نکند در حقیقت هیچ مدت انتظاری برای آن ها وجود ندارد.

آسانسورها مجهز به یک کابین یا قفسه هستند که با سرعت زیاد در داخل محورهای عمودی به حرکت در می آید. کابین آسانسور با استفاده از یک کابل کششی به سمت بالا یا پایین به حرکت در می آید. هنگام بروز هر گونه اختلالی پله برقی به صورت خودکار از حرکت می ایستد. پیش از آنکه به بررسی نکات استفاده از آینه در کابین آسانسور بپردازیم، لازم است کمی در رابطه با آسانسور و تاریخچه و کاربرد آن اطلاعات کسب کنیم.

  • هندریل حرکت خود را از سیستم محرکه پله برقی گرفته و سرعتی برابر با سرعت استپ دارد.
  • پلتفرم پائینی چرخها و تجهیزات لازم جهت بازگشت پله به مبدا را درخود جای داده است.
  • کنترل کیفیت در تمام مراحل ساخت انجام می گیرد تا تمام قسمت ها به صورت کاملا استاندارد ساخته شوند.
  • این شرکت با استفاده از پرسنل مجرب در زمینه نصب و راه اندازی انواع پله برقی با برندهای مختلف آمادگی خود در جهت همکاری با پروژه های مختلف اعلام می دارد.

پله‌های برقی از نظر کاربردی به ۳ دسته semi out door, indoor, مرجع out door تقسیم می‌گردد که به ترتیب در محیط آزاد (بیرون از ساختمان)، محیط بسته (داخل ساختمان) و نیمه بسته (پل‌های عابر پیاده) استفاده می‌گردند. پله‌های مکان‌های عمومی به صورت heavy duty طراحی می‌گردد که همان پله‌های معمولی تقویت شده می‌باشند که برای کار در شرایط دشوار طراحی می‌گردند. پله‌های برقی معمولاً در دو زاویه ۳۰و ۳۵ درجه طراحی می‌گردند البته در مکان‌های مسطح ۰ تا ۱۲ درجه هم تولید می‌گردد که به آن‌ها راهروی متحرک یا auto walk می‌گویند. با وجود اشغال فضایی تقریباً همسان با پلکان معمولی، یک پله برقی می‌تواند شمار زیادی از افراد را جابه‌جا کند.

نهایت ظرفیت آسانسور حدود 10 تا 15 نفر به طور همزمان می باشد اما در پله برقی این تعداد به بیش از 20 نفر نیز می رسد. پله اکثرا با عرض 800 mm و1000mm ساخته میشود اما پله رمپ وپیاده روی متحرک تا عرض 1400mm در دسترس است.جنس پله از المینیوم می باشد. بیشتر سازندگان پله های برقی برای توقف از ترمزهای زبانه ای استفاده میکنند.همچنین انواع دیگر انها مانند ترمزهای گره ای و ترمز مغناطیسی دائم مدار بسته توسط برخی سازندگان استفاده میشود که عملکرد بهتری نشان داده است. در پله برقی با عرض 600 میلیمتر فقط یک نفر روی هر پله جامیگیرد در پله های با عرض 800 میلیمتر وقتی یک نفر روی پله ایستاده باشد نفر دیگر میتوان از پشت ان عبور کرده یا دو نفر کنار هم قرار گیرند.

مبنای طراحی پله برقی ها:

یعنی افراد می توانند به همراه وسایل خودشان از طریق این مدل پله برقی ها جا به جا شوند. همان طور که از اسم این وسیله مشخص است، پله برقی از تعدادی پله متصل به یکدیگر درست شده است. بر اثر نیرویی که به صورت ناگهانی آزاد می شود، سیستم قفل شده و پله برقی متوقف می شود.

تعداد پله‌های افقی

لامپی با نور سبز است که در قسمت بالایی و پایینی پله نصب شده است که وقتی حرکت یا نقص غیرعادی پیش اید این نور مشاهده میشود. این قطعه عمل روغنکاری سیستم را بر عهده دارد و باعث پایین امدن تعمیرات و بالارفتن طول عمر پله میشود. از قرار دادن کیف دستی و لوازم همراه بر روی دستگیره متحرک پله برقی خودداری نمائید. – تعداد پله‌هـای افقی در بالا و پائین حداقل ۳ عدد است هر چند که در برخی متروها مانند متروی سنگاپور ۴ عدد پله افقی در بالا و پائین، نیز سفارش داده می‌شود.