اصول و روش شستن لباس نوزاد

در صورتی که برخی لباس‌های حساس کودک دلبند شما توانایی تحمل دمای بالای آب را ندارد پیشنهاد می‌کنیم که آنها را به صورت دستی و با آب سردتر شستشو نمایید.

البته مدل‌های زیادی از این نوع شوینده در بازار وجود دارد اما بهترین مایع لباسشویی برای شستشوی لباس نوزاد، مدل‌هایی هستند که رنگ خاصی ندارند و بوی زیادی نمی‌دهند.

بسیاری در انتخاب بین پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی مردد هستند و باید گفت بهترین شوینده برای شستشوی لباس نوزاد شوینده‌ای است که کمترین رایحه را داشته باشد و به سرعت در آب حل گردد.

یا توجه به اینکه احتمال تجمع باکتری و کثیفی در قطعات لباسشویی وجود دارد، بدین ترتیب قسمتی از این عوامل حساسیت زا و بیماری‌زا ممکن است به داخل لباس کودک نفوذ کند.

شوینده دیگری که می‌تواند برای شستن لباس نوزاد مورد استفاده قرار گیرد، پودر صابون مخصوص لباس کودک است.

علاوه بر آن با توجه به اینکه کودکان در سال های آغازین تولدشان پوست های حساس تری دارند، باید به این نکته توجه داشت که روش هایی را برای انجام این کار در نظر گرفت. لازم به ذکر است که بعضی از مواد شیمیایی که قوی و معطر نیز هستند، می توانند منجر به ایجاد آلرژی یا حساسیت در کودکان و نوزادان شوند.


منبع: https://tamironline.com/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%B4%D8%B3%D8%AA%D9%86-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF/

بدین ترتیب مواد شوینده در بافت لباس باقی خواهد ماند و اثرات منفی آن بر روی پوست کودک شما آشکار خواهد شد.

پس اگر اطلاعات زیادی درباره نحوه شستشوی لباس کودک و انواع روش‌های آن ندارید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نکات شستشوی لباس نوزاد

به همین دلیل اگر قصد شستن لباس کودک خود به روش دستی را دارید حتما به خوبی آن را آبکشی نمایید تا اثری از مواد شوینده در داخل آن باقی نمایند.

پیشنهاد ما به شما برای شستن لباس نوزاد استفاده از مایع لباسشویی است که حتی به صورت شستشوی دستی نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

 

3. شستشو با دمای بالا

به طور معمول مایع لباسشویی مخصوص شستن لباس نوزاد دارای کمترین میزان مواد سفیدکننده و دیگر ترکیبات شیمیایی است و تنها برای از بین بردن لکه‌های معمول بر روی لباس کودکان طراحی می‌شود.

همچنین شما می‌توانید با مقداری آمونیاک بر روی لکه‌های سرسخت‌تر، زحمت شستشوی دستی را برای خود کمتر کنید.

کوچک بودن مینی واش اگرچه باعث می‌شود که تعداد لباس کمتری در داخل آن جای بگیرد، اما برای لباس‌های نوزاد کاملا کافیست و می‌توانید به صورت روزانه آنها را شسته و دوباره مورد استفاده قرار دهید.

در حال حاضر بسیاری از برندهای مطرح موجود در بازار، مدل مخصوصی برای شستشوی لباس کودکان ارائه می‌دهند تا مصرف‌کنندگان بدون هیچ نگرانی از آن استفاده نمایند.

نحوه شستشوی لباس نوزاد

مینی واش، ماشین لباسشویی کوچکی است که معمولا برای شستن لباس زیر و لباس نوزادان از آن استفاده می‌شود.

 

روش‌های شستن لباس نوزاد

بدین ترتیب احتمال وجود باکتری جدید و تازه در دستگاه کمتر خواهد بود و بهداشت بالاتری را رعایت می‌کنید.

این ماده، تمامی ذرات لجن مانند موجود در قسمت‌های داخلی دستگاه را از بین می‌برد و بدین ترتیب رشد باکتری و میکروب در داخل دیگ متوقف می‌شود.

 

  • شستشوی لباس به روش دستی

شاید با خود تصور کنید که هرچه دمای آب شستشو بالاتر باشد، بهتر است. این مساله اگرچه برای برخی از لکه‌ها صدق می‌کند؛ اما در اکثر مواقع تمامی لکه‌های روی لباس به خصوص لکه شیر، با کمی آب سرد از بین خواهد رفت.

هرچه شوینده حلالیت بالاتری در آب داشته باشد، در زمان آبکشی زودتر از بافت لباس کودک خارج خواهد شد.

 

4.شستن لباس نوزاد استفاده از مینی واش

پس اگر در از بین بردن لکه خاصی بر ریو لباس کودک خود به مشکل خوردید می‌توانید از لکه‌برهای طبیعی مانند آمونیاک، آب اکسیژنه یا سرکه سفید استفاده نمایید و از یک فرچه نرم کمک بگیرید.

عیب استفاده از این روش شستشو این است که چرخیده شدن بیش از حد لباس حساس و نازک کودک در داخل دیگ، باعث کاهش عمر بافت آن خواهد شد و پس از مدتی زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد.

در اکثر ماشین لباسشویی‌های تمام اتوماتیک برنامه به خصوص مختص شستوشی لباس نوزاد وجود دارد که در صورت تمایل می‌توانید از ان استفاده نمایید.

شستشوی لباس نوزاد اصول و قواعد خود را دارد که در صورت بی‌توجهی به آن، دچار مشکلات بزرگ‌تری خواهید شد.

 

1. شستشوی لباس کودک پیش از لباس‌های دیگر

همچنین شما می‌توانید بر اساس نوع لکه موجود بر روی لباس فرزند خود، دمای آب مناسب را انتخاب نمایید تا لباس‌ها را کاملا تمیز بشوید.

 

2. استفاده مستمر از جرمگیر ماشین لباسشویی

البته به محض خشک شدن کامل لباس باید آن را جمع کنید تا اشعه خورشید به بافت حساس لباس آسیب نرساند و رنگ آن از بین نرود.

اصول شستن لباس نوزاد و کودکبه همین دلیل احتمال وارد شدن عوامل حساسیت زا به بافت لباس نوزاد کمتر خواهد بود.

این مدل ترکیبات ساده و نرمی دارد که علاو هبر از بین بردن لکه‌ها کمترین آسیب را به بافت لباس وارد می‌سازد و ترکیبات آن به راحتی از بافت لباس حذف خواهد شد.

سخن آخر

با توجه به پوست حساس و سیستم ایمنی ضعیف کودکان به خصوص نوزادان، شستن لباس‌های این گروه سنی با افراد بزرگسال متفاوت است.

اگر حوصله و زمان شستن لباس نوزاد به روش دستی را ندارید، می‌توانید از ماشین لباسشویی خود برای انجام این کار استفاده کنید.

 

انتخاب بهترین شوینده برای شستن لباس نوزاد

با توجه به اینکه ماشین لباسشویی تنها برای شستشوی لباس‌های نوزاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و تمامی لباس‌های دیگر اعضای خانواده از کثیف‌ترین تا چرب‌ترین آنها را نیز می‌شوید.

البته این روش نیاز به استفاده از نیروی دست بالایی دارد و ممکن است برای شما خسته کننده و زجرآور باشد. این مساله می‌تواند کیفیت شستشو و آبکشی را کاهش دهد.

 

آبکشی کامل و بدون دردسر از دیگر مزایای استفاده از این روش است. البته تمامی مدل‌های مینی واش موجود در بازار به این قابلیت مجهز نیستند و در صورت تمایل حتما در هنگام خرید به این موضوع توجه کنید.

بهترین برند موجود از این مودل شویند هدر بازار برند ایرانی فیروز است که از کیفیت خوبی برخوردار است. قیمت پایین این مدل شوینده باعث شده تا بسیاری از والدین آن را برای شستشوی لباس نوزاد خود انتخاب نمایند.

البته این تنها مزیت استفاد هاز جرمگیر نیست و شما با استفاده مستمر از این ماده می‌توانید نیاز به تعمیر لباسشویی خود را کاهش دهید.

نحوه شستن لباس نوزاد

 

  • شستشوی لباس به روش ماشین لباسشویی

با این حال ممکن است پدر و مادر زمان و حوصله شستشوی لباس‌ها به صورت دستی را نداشته باشند.

شستشوی لباس نوزاد به روش دستی

پیشنهاد می‌شود تمامی لباس‌های جدید و تازه خریداری شده کودک خود را قبل از اولین استفاده کاملا بشویید تا تمامی میکروب‌ها و عوامل حساسیت زا، از بافت لباس خارج شود.

به طور کلی 3 روش جهت شستن لباس نوزاد و کودک وجود دارد:

در صورتی که با رعایت 2 مورد بالا باز هم مشکل ورود عوامل حساسیت‌زا به بافت لباس کودک خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که تمامی لباس‌ها را با بالاترین دمای ممکن بشویید.

اگر قصد شستشو لباس تمامی اعضای خانواده را دارید پیشنها می‌کنیم که در ابتدا لباس‌های نوزاد خود را بشویید.

این میزان اگرچه برای پوست بزرگسالان مشکلی ایجاد نمی‌کند اما پوست حساس نوزاد را اذیت خواهد کرد. به همین دلیلی پیشنهاد می‌کنیم جهت جلوگیری از بروز این مشکل، به نکات زیر توجه کنید:

شستشوی لباس نوزاد به روش ماشینی

شستشوی لباس نوزاد تنها شامل بهترین روش شستشو نمی‌شود و باید از بهترین شوینده لباس مخصوص کودک نیز استفاده کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود و آسیبی به پوست نوزاد نرسد.

از دیگر معایب به کار بردن این روش برای شستن لباس نوزاد می‌توان به تمیز نشدن لباس در لباسشویی اشاره کرد.

اگر تا به امروز تصور می‌کردید که شستن لباس نوزاد تفاوتی با لباس‌های خودتان ندارد، باید بگوییم که کاملا در اشتباهید.

از دیگر مزایای استفاده از مینی واش برای شستن لباس نوزاد در مقایسه با ماشین لباسشویی این است که به دلیل چرخش کندتر دیگ، آسیب کمتری به بافت لباس وارد خواهد شد.

شستن لباس نوزاد با مینی واش

حسن استفاده از این روش این است که می‌توان آن را تنها برای شستن لباس نوزاد در نظر گرفت و احتمال آلوده شدن بافت آن با عوامل بیماری‌زا را کاهش داد. چرا که تماسی با لباس بزرگسالان نخواهد داشت.

پس از شستن لباس نوزاد، توصیه می‌کنیم که برای ضد عفونی شدن کامل بافت لباس از هرگونه مواد شیمیایی حساسیت‌زا، آن را در معرض نور مستقیم خورشید پهن کنید تا به صورت طبیعی ضدعفونی و تمیز گردد.

در این مقاله در مورد اصول و روش های شستشوی لباس نوزاد صحبت کردیم. زیرا شستن لباس نوزاد یکی از رایج ترین دغدغه های مادران است.

این روش سنتی یکی از بهترین روش‌های شستشو لباس است که می‌تواند با کمترین آسیب به بافت لباس، آن را کاملا تمیز و براق گرداند.

بی‌توجهی به این مساله می‌تواند موجب بروز حساسیت پوستی و یا حتی حساسیت تنفسی شود که برای هیچ پدر و مادری خوشایند نیست.

حسن شستشوی لباس نوزاد به روش ماشینی این است که مرحله آبکشی به بهترین نحو انجام خواهد شد.

روش شستشوی دستی لباس نوزاد به دلیل جدا شسته شدن و کاهش احتمال جذب عوامل حساسیت زا و باکتری‌های لباس‌های دیگر اعضای خانه بیشتر پیشنهاد می‌شود.

جرمگیر، یکی از لوازم جانبی لباسشویی است که هر 6 ماه یک بار باید از آن استفاده نمایید تا تمامی رسوبات و باکتری‌های باقی مانده در داخل ماشین لباسشویی از بین برود.

لذا پیشنهاد می‌کنیم که لباس‌های فرزند دلبند خود را با اصول و روش‌های معرفی شده در این مطلب بشویید تا بهترین نتیجه حاصل شود.
لازم به ذکر است که شما می‌توانید با خرید لباس کودک ضد حریق و ضد حساسیت، میزان بروز مشکلاتی از این قبیل را کاهش دهید.

با توجه به اینکه دیگ ماشین لباسشویی حجم زیادی نسبت به لباس‌های کوچک و کم حجم کودک شما دارد، احتمالا برای شستن آنها مجبور شوید که تا چند روز صبر کنید تا تعداد لباس‌های کثیف به حد نصاب برسد.