آلیاژ ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | brassonline

ذکر این نکته ضروری است که یکی از راه‌های مهم شناخت و تمایز برنج از برنز، توجه به‌ظاهر آن‌هاست. برنز بر روی سطح خود حاوی حلقه‌هایی کم‌رنگ است و این‌چنین از برنج قابل‌تشخیص است. مس از آن نظر که خالص است، شکستن آن در خالص‌ترین حالت دشوار است اما به‌راحتی می‌توان آن را خم کرد یا به شکل‌های مختلف درآورد.

انحلال‌پذیری در آلیاژها

عنصر آلیاژی اصلی در برنج شامل روی (Cu-Zn) و در برنز، قلع (Cu-Sn) است. همچنین، مس گران‌ترین فلز دراین‌بین است و برنز و برنج به ترتیب در جایگاه‌های پس‌ازآن قرار می‌گیرند. یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای تشخیص مس از برنج و برنز، توجه به برگه آنالیز شیمیایی آن‌هاست. مس خالص درصد بالایی از این عنصر را داراست اما برنج و برنز به ترتیب حاوی عناصر آلیاژی اصلی روی و قلع در کنار عنصر مس هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. برنج آلیاژی بر پایه مس است که با افزودن عنصر روی به آن تولید می‌شود بازار آلیاژ مرکزی تهران (Cu-Zn). این دو عنصر به‌عنوان عناصر آلیاژی اصلی در برنج مطرح هستند و سایر عناصر نیز به مقدار کم در ترکیب آن حضور دارند.

سایر آلیاژهای برنز

پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۵ بدنه حدود ۱۸ درصد از خودرو های تولید شده، به طور کامل از آلومینیوم ساخته شوند. آلیاژهای ۴۱۳ و ۴۳۳ در این دسته قرار دارند که برای عمومی‌ترین حالت ریخته‌گری در ماسه مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای شناسایی این دسته از محصولات، از یک سیستم چهارتایی استفاده می‌شود. عدد اول، گروه آلیاژ را نشان می‌دهد، عدد دوم، اصلاح آلیاژ اصلی یا حدود ناخالصی‌ها را نشان می‌دهد و دو عدد آخر، نشان‌دهنده میزان خلوص آلومینیوم در آلیاژ است. آلومینیوم پس از اکسیژن و سیلیسیم، به عنوان یک عنصر فراوان شناخته می شود که مقدار زیادی از آن در داخل پوسته کره زمین قرار دارد.

  • آلیاژها را با پیوندهای فلزی تعریف و برای استفاده از آلیاژها، آن‌ها را به صورت درصد جرمی بیان می‌کنند.
  • عمده کاربرد این دسته، ساخت قطعات استراتژیک برای هواپیما، بالگرد و پهپاد است.
  • منگنز و نیکل با هم خواص دمای اتاق را کاهش می دهند زیرا در ترکیبات آلومینیوم-منگنز-نیکل ترکیب شده و اثرات مفید یکدیگر را کاهش می دهند.
  • آبگرمکن های گازی، در دیگ های بخار و در مناطق مسکونی و تجاری به فراوانی استفاده می گردند.
  • از جهت جرم، بزرگ‌ترین عنصر تشکیل‌دهنده کره زمین است و کاربردها و مزایای بسیاری برای زندگی ما انسان‌ها دارد.
  • استفاده از مس، جدا از رسانایی گرمایی بالا، به دلیل مقاومت آن به خوردگی آبی و هوایی بوده و استحکام مکانیکی (ایستادگی در برابر تنش های ناشی از نیرو های خارجی) مناسبی را نیز دارا است.
آلیاژ ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | brassonline در بین انواع آلیاژ آلومینیوم سری‌های هفت‌گانه، این مورد کمترین مقدار مصرف را دارد. افزودن منگنز به آلومینیوم از طریق تشکیل محلول جامد و همچنین توزیع ظریف رسوب‌های نامحلول، استحکام آن را افزایش می‌دهد. این مدل از انواع آلیاژ آلومینیوم برای ساخت لوله های ظریف آلومینیومی و یا قطعات الکتریکی مثل صفحه خازن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در آلیاژ با ۵٪ مس در محلول، رسانایی تقریباً نصف آلومینیوم خالص است، اما در حالت پخت یک آلیاژ با ۱۲ …

عیوب سطحی خواص ریخته گری را بیشتر از داخلی کاهش می دهد. از آن‌جا که طلا در حالت خالص بسیار نرم است، در جواهرسازی با افزودن فلز دیگری آن را مقاوم‌تر می‌سازند. برای ساخت طلای زرد معمولاً از مس استفاده می‌شود اما برای طلای سفید از فلزی سفید یا نقره‌ای رنگ استفاده می‌شود. ویژگی‌های طلای سفید بسته به نوع و مقدار فلزی است که به طلا اضافه می‌شود. نیکل فلزی محکم و سخت است و در نتیجه آلیاژ طلا و نیکل برای ساخت حلقه، سنجاق و گیره مناسب است.

تغییر در مقاومت آلیاژهای مس آلومینیوم